Tajemnicze Głuchołazy

Dziś spontaniczny wypad do miejscowości Głuchołazy (woj. opolskie, powiat nyski). Miejscowość ta znajduje się na styku Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego oraz Płaskowyżu Głubczyckiego. Głuchołazy posiadają dzielnicę zdrojową, gdzie leczy się przede wszystkim choroby płuc. Jednak ze względu na brak występowania tutaj wód leczniczych nie jest to miejscowość uzdrowiskowa. Odwiedzam te tereny zupełnie przypadkowo i od razu mogę Wam zdradzić, ze nie jest to miejscowość na jednodniową wycieczkę, gdyż znajduje się tu masa atrakcji i szlaków turystycznych.

Kawiarnia Amorek

Wędrówkę rozpoczynamy przy Alei Jana Pawła II, gdzie znajduje się parking oraz przechodzi tędy szlak czerwony. Znajdziemy tutaj również klimatyczną Kawiarnię Amorek, w sam raz na pyszną kawę przed rozpoczęciem podróży.

Do naszego czerwonego szlaku dochodzi szlak niebieski i nim udajemy się w kierunku Drogi Krzyżowej. Po drodze mieszczą się liczne tablice informacyjne, z których dowiemy się co ciekawego może nas spotkać w Głuchołazach zarówno latem, jak i zimą. Jest tutaj również informacja o tym, że jesteśmy na terenie Rezerwatu Przyrody Las Bukowy, który obejmuje stary drzewostan bukowy i jest domem m.in. dla nietoperzy, salamandry plamistej czy dzięcioła zielonosiwego.

Droga Krzyżowa

Po chwili dochodzimy do I stacji Drogi Krzyżowej. Każdą stację przedstawia obraz namalowany przez Josefa Mitschke w 1926 roku. Stacji jest 16, a cała Droga Krzyżowa rozciąga się na odcinku 3 km od Głuchołazów do Podlesia. Droga Krzyżowa została wzbogacona o dwie stacje – Modlitwę Chrystusa w Ogrójcu oraz Wniebowstąpienie. Obecne obrazy są kopiami, a oryginały przeniesiono do Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Studnia Jakubowa

Idąc cały czas szlakiem niebieskim mijamy miejsca na odpoczynek oraz Pętlę Leśną imienia Edwarda Ilnickiego, który był twórcą szlaków biegowych w Górach Opawskich. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że od tej pory szlaki turystyczne łączą się ze szlakami przeznaczonymi dla narciarzy biegowych. Docieramy również do Studni Jakubowej. Święty Jakub jest patronem pielgrzymów oraz rybaków. W tym miejscu ma swój początek nyski odcinek drogi św. Jakuba. Jest to 106 km odcinek biegnący od Nysy do Skorogoszczy, gdzie łączy się z Via Regia (Droga Królewska). Droga św. Jakuba jest oznakowana jako muszla.

Kościół pw. św. Jerzego

Wkraczamy na szlak czerwony, którym docieramy na Polesie, gdzie u podnóża Tylnej Kopy znajduje się neogotycki Kościół pw. św. Jerzego. Jego styl architektoniczny idealnie wpasowuje się w tutejszy krajobraz. Roztacza się stąd wspaniały widok na Biskupią Kopę oraz Góry Opawskie po czeskiej stronie granicy. Idąc drogą asfaltową dochodzimy do zakrętu w lewo na kolejny szlak biegowy i idąc nim rozkoszujemy się widokami.

Kapliczka św. Anny

Idąc ostro w górę skręcamy tym razem w prawo na szlak czerwony, który prowadzi nas przez urokliwy las. Dochodzimy do Przedniej Kopy, gdzie znajduje się wieża widokowa, ale niestety dziś była zamknięta. Na Kopie wybieramy szlak żółty, który po 2 minutach wędrówki ukazuje nam przepiękną, neogotycką Kapliczkę św. Anny. Została ona wybudowana w 1900 roku na skale, co sprawia, że miejsce to jest zarówno niesamowicie klimatyczne, wręcz mistyczne, jak i tajemnicze. Niestety wejście do kapliczki również było zamknięte, ale sama konstrukcja na skale daje niezapomniane wrażenia.

Źródełko Żegnajcie

Przez piękny las schodzimy w dół, wybierając szlak niebieski, który zaprowadzi nas do rzeki Białej Głuchołaskiej. Znajdujemy się tutaj na terenie Rezerwatu Przyrody Nad Białką. Idąc promenadą docieramy do „Źródełka Żegnajcie”, którego nazwa prawdopodobnie jest związana z faktem, iż w tym miejscu mieszkańcy żegnali udających się za granicę bliskich. Obok źródełka znajduje się także Grota Bialska, która jest pozostałością sztolni powstałej po wydobyciu złota.

Powrót do kawiarni Amorek

Idąc dalej wzdłuż rzeki docieramy z powrotem pod Kawiarnię Amorek, gdzie kończymy dzisiejszą wyprawę. Była to spontaniczna wycieczka, planowana praktycznie z minuty na minutę. Głuchołazy to miejsce bardzo urokliwe, na pewno będę musiała wrócić tu na dłużej, aby móc poznać inne ciekawe szlaki, których jest tutaj pełno. Sam klimat miasteczka jest tajemniczy i bardzo urokliwy. Jest tutaj ciekawa baza noclegowa, restauracje czy kawiarnie. Każdy z Was na pewno znajdzie coś dla siebie.

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *