Długopole – Zdrój

W Polsce występuje bardzo wiele miejscowości uzdrowiskowych. Służą one nie tylko odpoczynkowi oraz szybszej rekonwalescencji dla osób zmagających się z różnymi chorobami, ale także są często miejscami, które odwiedzają turyści z uwagi na ich atrakcyjne położenie. Ciechocinek, Świeradów czy Szczawnica to miejsca bardzo znane i oblegane. A czy znacie Długopole – Zdrój? Ja znam jak własną kieszeń i chcę Wam przedstawić to niesamowicie klimatyczne miejsce.

Długopole – Zdrój położenie

Długopole – Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, która znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim oraz w gminie Bystrzyca Kłodzka. Przepływa przez nią rzeka Nysa Kłodzka. Uzdrowisko to jest położone w dolinie Obniżenia Bystrzycy Kłodzkiej, w Górach Bystrzyckich w Sudetach Środkowych. Nazwa Długopole – Zdrój funkcjonuje od 1946 roku, do tego czasu stosowano nazwę niemiecką, która brzmiała Bad Langenau.

Uzdrowisko Długopole – Zdrój

Pierwsze uzdrowisko powstało na tych terenach w roku 1802. Bazowało ono na pijalni wód oraz drewnianych wannach. Od roku 1839 miejsce zaczęło bardzo mocno się rozwijać, co skutkowało powstawaniem licznych pensjonatów oraz miejsc wypoczynkowych. W Długopolu – Zdroju panuje łagodny klimat śródgórski, który powoduje powolne zmiany temperatury, wiele słonecznych dni i łagodne zimy. Wszystko to sprawia, że przybywający tutaj turyści oraz kuracjusze mają wiele okazji do spacerów. A co najważniejsze klimat ten, jak i zabiegi oferowane przez uzdrowisko pomagają w walce z takimi schorzeniami jak:

 • choroby wątroby,
 • anemia z niedoboru żelaza,
 • choroby niedokrwienne serca,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • schorzenia dróg żółciowych,
 • choroby reumatologiczne,
 • miażdżyca tętnic,
 • schorzenia gastryczne,
 • cukrzyca,
 • nerwica,
 • schorzenia ortopedyczno – urazowe,
 • przewlekłe choroby trzustki.

Woda mineralna

Mimo, że Długopole – Zdrój jest najmniejszym uzdrowiskiem Kotliny Kłodzkiej to występuje tutaj wyjątkowo smaczna woda mineralna. Ma ona trzy źródła: „Emilia”, „Renata” oraz „Kazimierz”. Ujęcia znajdują się na terenie Parku Zdrojowego – jedno na deptaku, a drugie w Domu Zdrojowym. Trzecie ujęcie znajdziemy w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Karol”. Woda ta jest bogata w żelazo, magnez, potas, sód oraz wapń. Stosuje się ją zarówno do kuracji pitnych, jak i do kąpieli mineralnych.

Długopole – Zdrój w kilku słowach

Muszę podkreślić, że Długopole – Zdrój jest małą miejscowością – ma około 1 km długości. Przebywające tu osoby mogą liczyć na cisze i spokój. Zmorą tego miejsca do niedawna był przejazd przez nią dużych samochodów transportowych, jednak od kilku lat dzięki wybudowanej obwodnicy samochody te omijają już uzdrowisko. Ponadto Długopole – Zdrój jest świetnym miejscem noclegowym dla turystów. W pobliżu znajduje się bardzo dużo atrakcji między innymi opisywany przeze mnie szlak, na którym zwiedzimy ruiny Zamku Szczerba oraz Solną Jamę. Mamy stąd również blisko do granicy z naszymi czeskimi sąsiadami. Jest tutaj kilka sklepów spożywczych, restauracja Teatralna oraz biblioteka, w której możemy podziwiać wystawę poświęconą historii tej miejscowości. Jest również Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, stacja PKP oraz przystanek PKS. Blisko stąd do Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesia, Międzygórza czy Kłodzka.

Park Zdrojowy

Niewątpliwie największą atrakcją Długopola – Zdroju jest Park Zdrojowy, który swoje początki datuje na rok 1819. Obecnie zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Jego główną cechą charakterystyczną jest liczebność rosnących w nim drzew i krzewów takich jak cisy, jawory, sosny czy buki. Ponadto jest tu gdzie spacerować ze względu na liczne alejki – główną i kilka bocznych. W parku znajdują się dwa obiekty sanatoryjne, Dom Zdrojowy z kawiarnią i pijalnią wód, deptak z wodą mineralną, piękna fontanna z drewnianą altaną, skalna grota ze źródełkiem oraz amfiteatr. Od niedawna jest tutaj również siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw.

Drewniana konstrukcja

Ostatni remont spowodował także powstanie drewnianej konstrukcji, która stanowi pewną atrakcję, ale moim zdaniem powinna zostać już troszkę odświeżona. Mamy z niej widok na SPA Medical Dwór Elizy, który jest najnowszym obiektem wypoczynkowym w Długopolu – Zdroju. Możemy tutaj skorzystać z różnych zabiegów, masaży, z basenu oraz sauny. W Parku Zdrojowym znajduje się także kamienny obelisk ustawiony z okazji „XV rocznicy wyzwolenia”.

Stacja kolejowa Długopole – Zdrój

Kiedy przejdziemy mostem na drugą stronę Nysy Kłodzkiej możemy drogą pośród drzew udać się na stację kolejową. Po drodze mijamy boisko, które niestety zostało zaniedbane i praktycznie bardzo mocno już zarasta. Ja pamiętam je z czasów, gdy odbywały się tam mecze piłki nożnej, gdzie było sporo kibiców, gwar i radość. Teraz rolę tego boiska spełnia mniejsze, asfaltowe położone w centrum miejscowości, chociaż też nie jest tak oblegane jak za dawnych lat. Sama stacja kolejowa mimo atrakcji jaką niewątpliwie jest tunel kolejowy nie zachwyca. Nie ma tutaj kasy biletowej ani poczekalni. Ściany posiadają liczne pozdrowienia od osób przybywających. Nie jest to piękna wizytówka na dzień dobry dla kuracjuszy przyjeżdżających pociągami. Jednak w ostatnim czasie pojawiły się tutaj nowoczesne ławeczki, by móc poczekać na pociąg, co oczywiście zaliczam na plus. Podczas spaceru udało mi się uchwycić jeden z pociągów.

Moimi ścieżkami

Postanowiłam wracać inną stroną i szlakiem czerwonym udało mi się wdrapać nad tunel. 30 lat znajomości tego miejsca pozwala mi czasem zejść z przetartych szlaków. Między czasie również pojawił się pociąg towarowy, który mogłam obserwować z góry. Tym szlakiem możemy dojść na punkt widokowy Wronka. Jednak ja poszłam aleją w prawo, gdzie również znajdziemy niesamowite widoki na Masyw Śnieżnika, na którym już widać pierwszy śnieg. Kiedy jestem w Długopolu – Zdroju lubię przychodzić w to miejsce. Często siadam na trawie i cieszę się widokiem, jaki mam przed sobą. O każdej porze roku jest on niesamowity, a ten jesienny to mój ulubiony. To takie moje sentymentalne miejsce, znane od dziecka. Nie ukrywam, że dawno tutaj nie byłam i trochę się wzruszyłam. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przez Długopole – Zdrój przebiega Główny Szlak Sudecki z Przełęczy Spalona do Wilkanowa.

Wracamy lasem

Ta część Długopola – Zdroju również jest terenem spacerowym. Możemy tutaj spotkać grzybiarzy, którzy często w sezonie odwiedzają las, który towarzysz nam do zejścia. Dojdziemy do drogi asfaltowej, która zaprowadzi nas na tak zwane „rykowisko”. Jest to miejsce, gdzie zawsze odbywają się coroczne festyny oraz inne imprezy plenerowe. W ostatnich latach zostało odnowione i wzbogacone o drewniane altany oraz gril. Obok jest mały staw. Jest to miejsce przeznaczone do rekreacji.

Ulica Zdrojowa

Wracamy ponownie na drugą stronę Nysy Kłodzkiej i jesteśmy na głównej ulicy, czyli Zdrojowej. Warto powiedzieć, że Długopole – Zdrój w trakcie powodzi w 1997 roku bardzo mocno ucierpiało, a sama ulica Zdrojowa najbardziej. Pamiętam ten dzień bardzo dokładnie. Woda tak szybko wezbrała, że nie było mowy o jakiejkolwiek ucieczce. Mój dom praktycznie został otoczony przez wodę. Na szczęście wszyscy domownicy wyszli z tego cało, ale strach pozostał w nas do dzisiaj na wspomnienie tamtych chwil. Niestety nie mam zdjęć z tamtego okresu. Raz nie było sprzętu, a dwa nikt by nawet nie pomyślał, aby w tamtej chwili zrobić fotkę.

Na zakończenie

Na dzisiaj to tyle jeśli chodzi o moje zwiedzanie. Długopole – Zdrój ma kilka miejsc, o których specjalnie Wam nie opowiem 🙂 A to dlatego żebyście sami je odwiedzili. Dziś daję Wam taką małą zachętę, bo zdecydowanie jest to miejsce idealne dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Z punktu widzenia turysty jest mi ciężko ocenić Długopole – Zdrój z racji faktu, że spędziłam w nim dobrych 25 lat. Znam opinie bardzo pozytywne, ale również te mniej. Myślę, że dużo się już zmieniło na plus przez ostatnich kilka lat, ale są jeszcze rzeczy, które wymagają poprawy. W pobliżu są dwa większe uzdrowiska: Polanica oraz Lądek i mam wrażenie, że w nich więcej się dzieje. Długopole – Zdrój jest trochę zapomniane, a szkoda, bo ta miejscowość ma niesamowity potencjał i zaplecze. Podsumowując zachęcam Was do odwiedzin, bo jest tutaj to coś co sprawia, że Długopole – Zdrój jest wyjątkowe.

48 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *