Międzygórze

Nadszedł wyczekiwany przez nas wszystkich Nowy Rok. Wielu pokłada w nim nadzieję, że wszystko się zmieni, że to co złe odejdzie i nastanie lepszy czas. Wielu również marzy o normalności, co w dzisiejszych czasach jest chyba priorytetem. Ja również chciałabym móc w tym Nowym Roku zrealizować chociaż część swoich podróżniczych planów. Pandemia skutecznie to uniemożliwiła w 2020. Mimo to mam dzisiaj dla Was krótki spacer, na który udało mi się wybrać jeszcze przed drugim lockdownem. Wybierzemy się do Międzygórza, które jest niezwykle tajemnicze i kryje mnóstwo niespodzianek.

Kilka słów o Międzygórzu

Międzygórze to malowniczo położona miejscowość w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim i gminie Bystrzycy Kłodzka. Leży w obrębie Masywu Śnieżnika w Sudetach Wschodnich u podnóża Śnieżnika na wysokości 570 – 670 m n.p.m. Początków tej miejscowości możemy doszukiwać się w XVI wieku. Jednak jej pełen rozkwit miał miejsce za sprawą Marianny Orańskiej, która zrobiła z Międzygórza klimatyczne miejsce na wzór szwajcarski. Już sam dojazd do tej miejscowości jest bardzo atrakcyjny, gdyż poruszamy się po górskich terenach. Samo Międzygórze posiada kilka miejsc, gdzie możemy zostawić auto, aby móc spokojnie pospacerować.

Wodospad Wilczki

Przechodzimy przez centrum Międzygórza, aby dojść do nowo powstałej promenady, która zaprowadzi nas do Wodospadu Wilczki na rzece Wilczka. Znajduje się on na terenie Rezerwatu Przyrody Wodospad Wilczki, który podlega pod Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Sam wodospad jest niewątpliwie największą atrakcją w Międzygórzu, ponieważ jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach. Jego wysokość wynosi obecnie 22 m. Mówię obecnie, ponieważ przed powodzią w 1997 roku była to wysokość 27 m. Sam teren wokoło wodospadu został zmodernizowany tak, aby móc go oglądać z każdej strony. Wieczorem obszar ten jest pięknie podświetlony. Pojawiły się również ławeczki oraz zostały naprawione kamienne schody. Zdecydowanie mogę stwierdzić, że jest to niesamowita atrakcja, która świetnie prezentuje się o każdej porze roku i pogodzie. Z powodu tego wodospadu Międzygórze jest bardzo często odwiedzane przez turystów.

Na górę Igliczna

Idąc w górę po schodach dochodzimy do szlaku czerwonego, który zaprowadzi nas docelowo na górę Igliczna. Wiedzie on przez las i jest naprawdę przyjemny. W końcowej fazie robi się lekko stromo, ale spokojnie każdy w swoim tempie sobie z nim poradzi. Podczas mojego wędrowania było już sporo liści, gdyż był to późny listopad, nawet trochę kropił deszcz. Przy oznaczeniu szlaków mamy również symbol, że wiedzie tędy Główny Szlak Papieski, który stanowi trzeci etap tego szlaku na Dolnym Śląsku z Międzylesia przez Śnieżnik i sanktuarium na górze Iglicznej do Międzygórza. Przy samym sanktuarium widoki naprawdę robią się już piękne, chociaż pogoda była średnia.

Sanktuarium Maria Śnieżna

Na górze Igliczna (845 m n.p.m.) znajduje się schronisko, które przez pandemię w tym czasie było już zamknięte oraz sanktuarium Maria Śnieżna. I powiem Wam szczerze, że nie wiem, jak mam opisać to miejsce. Niewątpliwie jest tutaj pięknie, gdyż mamy widok na cały Masyw Śnieżnika, a z drugiej strony na Kotlinę Kłodzką. Jednak wokół samego sanktuarium jest wiele kontrowersji. Wystarczy zobaczyć na zdjęciach, jak bardzo jest strzeżone to miejsce, jak twierdza. Jest to mimo wszystko miejsce kultu religijnego i myślę, że pozostawię ten temat. Powiem tylko tyle, że kiedyś spokojnie można było wejść na ten teren, a nawet do środka kaplicy. Samo sanktuarium datuje swoje początki na XVIII wiek. Pierwotnie stała tutaj drewniana figura Matki z Dzieciątkiem umieszczona w rozłożystym buku. Kiedy przyszła burza, wiatr zniszczył drzewo, a figurka pozostała nietknięta. Był to znak dla mieszkańców, aby w tym miejscu powstało sanktuarium.

Ogród Bajek

Szlakiem czerwono – żółto – zielonym schodzimy kamienną drogą w dół do skrzyżowania skąd mamy do wyboru mnóstwo szlaków. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że teren Międzygórza jest bogaty w liczne szlaki turystyczne. My wybieramy szlak żółty, który zaprowadzi nas do kolejnej atrakcji, czyli Ogrodu Bajek. Szlak żółty prowadzi nas ścieżką leśną, najpierw spokojnie, a następnie dosyć ostro w dół. Zejdziemy tak pod same bramy wspomnianego Ogrodu Bajek. Zdecydowanie jest to atrakcja dla naszych mniejszych wędrowców, ale powiem Wam szczerze, że również i my dorośli świetnie się tutaj bawiliśmy. Jest to ogród przepełniony drewnianymi postaciami z bajek oraz licznymi chatkami. Niektóre budowle stworzone są z kamienia. Nie jest to dużej wielkości ogród, ale rzeźby jak i budowle są odpowiednio rozmieszczone, co sprawia, że jest sporo przestrzeni. Będąc w tym regionie koniecznie zabierzcie tutaj swoje dzieci, zwłaszcza te małe.

Wracamy do centrum Międzygórza

Nadal pozostając na żółtym szlaku przechodzimy przez piękną polanę, na której znajduje się duży krzyż. Również i latem musi być tutaj bardzo ładnie. Bije od tego miejsca duży spokój. Następnie wchodzimy w las i ścieżkę leśną, która stromo w dół sprowadzi nas ponownie do centrum Międzygórza. Możecie tutaj podziwiać piękne pensjonaty, których architektura naprawdę robi wrażenie.

Dziś zrobiliśmy raptem 5,7 km, bo tak jak mówiłam na początku miał to być spacer, który zajął nam nieco ponad 2 godziny. Przedstawione miejsca nie są oczywiście jedynymi, jakie Międzygórze może nam zaoferować. Do jego atrakcji należy także tama na rzece Wilczka. Jednak muszę powiedzieć, że niestety miejscowość ta jest tak jakby zapomniana. Nie wykorzystuje się w pełni potencjału Międzygórza. Co prawda prowadzone są remonty infrastruktury, ale gdzieś zagubiono magię tego miejsca. Mam nadzieję, że jeszcze to górskie miasteczko odżyje, gdy skończy się pandemia. Mimo to polecam Wam poznać te tereny osobiście. Międzygórze może być świetną bazą noclegową na wypady po Kotlinie Kłodzkiej.

A tak już całkiem na zakończenie życzę Wam, aby rok 2021 pozwolił na zwiedzanie pięknych miejsc i aby powróciła ta tak bardzo wyczekiwana przez nas normalność. I oczywiście zapraszam Was na moje media społecznościowe Facebook i Instagram.

51 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *